آموزش متوسطه مغان سبز
مطالب مورد نیاز معلمان دلسوز ، زحمت کش و دانش آموزان
قالب وبلاگ

در حل یک مسئله،چهار مرحله وجود دارد:

مرحله اول : فهمیدن مسئله (فهمیدن مسئله نصف حل مسئله است!)

برای درک مسئله باید آن را خوب بخوانید. انجام مراحل زیر می تواند شما را در درک بهتر مسئله کمک کند:

1- مسئله را به زبان و کلمات خود بیان کنید.

2- مسئله را خلاصه کنید.

3- داده ها و اطلاعات مسئله را مشخص کنید.


4- خواسته های مسئله رامعلوم کنید.

5- شرط های خاص مسئله را جدا کنید.

6- مسئله را به صورت یک نمایش ساده اجرا کنید.

مرحله دوم : انتخاب راهبرد مناسب

در دوره ابتدایی با تعدادی از راهبردهای حل مسئله آشنا شدید. شما باید دریابید که کدام یک برای حل مسئله شما ممکن است مفید باشد و استفاده از این راهبرد به حل مسئله می انجامد. این راهبردها را با هم مرور می کنیم:

 1-رسم شکل                2- الگو سازی                 3- حذف حالت های مطلوب                           4- الگویابی

5- حدس و آزمایش              6- زیر مسئله                  7- حل مسئله ساده تر                            8- روش های نمادین

مرحله سوم : حل کردن مسئله

پس از انتخاب راهبردی که مناسب می دانید ، شروع به حل مسئله کنید و اگر تشخیص دادید که مسئله با آن راهبرد به نتیجه نمی رسد، به مرحله ی دوم برگردید و راهبرد خود را تغییر دهید.گاهی هم لازم است به مرحله ی اول برگردید؛زیرا ممکن است نکته ای در مسئله وجود داشته باشد که شما به آن توجه نکرده اید.

مرحله چهارم : بازگشت به عقب

حل کردن مسئله با پیدا شدن پاسخ ریاضی تمام نمی شود.ابتدا پاسخ ریاضی خود رابا توجه به موضوع مسئله تفسیر کنیدو ببینید که آیا پاسخ شما همان خواسته ی مسئله است؟ آیا جواب شما منطقی است؟ می توانید مراحل و عملیات مسئله را بررسی کنید یا مسئله رابا راه حل دیگری پاسخ دهید.  

[ دوشنبه ٢٥ آذر ۱۳٩٢ ] [ ٩:٥۳ ‎ب.ظ ] [ انجمن ریاضی و فارسی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

سلام خدمت همکاران عزیز و گرامی این وبلاگ در زمینه ریاضیات و ادبیات دوره اول متوسطه (هفتم)با تلاش زوج فرهنگی تهیه و تنظیم خواهدشد لطفا با پیشنهاد ارزشمند و مثمر ثمر خود ما را یاری نمایید. ابوالفضل توفیقی: ادبیات فارسی(کارشناس ارشد) سمندری: ریاضیات(لیسانس) محل سکونت و کار: خطّه ی سرسبز مغان شهرستان پارس آباد سوال و نظر: tofigi135661@gmail.com ******************************* آن روز که همه به دنبال چشم زیبا هستند ، تو به دنبال نگاه زیبا باش...! ******************************* وقتی روز بدی دارید همیشه یادتان باشد کس دیگری روز بدتری داشته. شکر گزار داشته هایتان باشید. ******************************* آنکه می‌خواهد روزی پریدن آموزد، نخست می‌باید ایستادن، راه رفتن، دویدن و بالارفتن آموزد. پرواز را با پرواز آغاز نمی‌کنند .
امکانات وب